سفارش تبلیغ
صبا
بزرگترین دریغها در روز رستاخیز دریغ مردى است که مالى را جز از راه طاعت خدا به دست آورد ، پس مردى آن را به ارث برد و در طاعت خداى سبحان انفاق کرد . او بدان انفاق به بهشت رفت و نخستین بدان راه دوزخ سپرد . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :6
بازدید دیروز :8
کل بازدید :58380
تعداد کل یاداشته ها : 106
97/11/3
9:2 ع

مزار سلطان قریش{کرشک}چشم شیشه ای

 

مزارسلطان قریش در26کیلومتری شهرآرین شهر{سده} ودر5کیلومتری روستای گازاردر مسیر جاده بویک وساقدر ودرحاشیه باغستان های زیبای آن منطقه  واقع شده است واز چشم انداز زیبایی برخوردار میباشد تاریخچه آن را مورخین به قرن پنجم وششم هجری نسبت داده اند  یکی از فرماندهان سپاه اسلام به نام سلطان قریش در آن جا مدفون است. ساختمان این مکان در50سال گذشته سه مرتبه تخرب ونو سازی شده است ساختمان قدیمی آن از نوع معماری محلی با گنبدی خشتی وایوانی کوچک ودوگلدسته گلی با ارتفاع کوتاه که در نوع خودزیبا بود. ولی شخص نا آگاه آن راتخریب وتجدید بنا کرد که به دلایل مختلف چند سالی دوام نیاورد وازبین رفت . ولی درچند سال گذشته به همت حاج محمد اسدزاده با بنای هشت ظلعی وگنبدی شمشیری نمای آجری ساخته ومحوطه سازی وزائر سرایی درآن جا احداث گردیده وبرای تا مین آب شرب وشیرین از مزرعه ای به نام{ترخی} ازفاصله 12 کیلومتری  جهت مصرف زائران این مکان  مهیا گردیده است.با شد تا با مراقبت مداوم  این مکان همچنان برای آینده گان به یادگار بماندوآبادانی مکانهای مذهبی به ترویج دین مبین اسلام کمک کند.


  
  

 

شهدای گازار

یادواره شهید ناصری ویک صد شهید گازار ومنطقه درروستای گازاربا حضور تنی چنداز مسئولین منطقه وخانواده محترم شهدا وامت بصیر وهمیشه درصحنه منطقه دربعداز ظهر روز چهار شنبه90/11/26درمحل مزار شهدای روستا برگزارشد.ضمن هدیه صلوات به روح شهدا منطقه بیرجند وقاینات مطالبی درمورد محل دفن شهدای  جنت مکان روستای گازار یاد آور می شوم.دقیقا جای که اولین کلنک برای کندن قبر اولین شهید روستادراوایل درگیری های کردستان  به نام شهید محمد هاشمی} که تنها فرزند خانواده بود به زمین زده شد مکانی بود درشمال ده }ودردامنه کوهی در کنار روستاومشرف بر تمام خانه های واین نقطه از دیر باز مورد احترام وتقدس اهالی محله بوده وبه عنوان مزار از آن مکان یاد می شد وچه بسادیدن نوری درآنجا نقل می شده وتعبیرات خواب زیادی  گفته شده است وباشروع دفاع مقدس  وحضور مستمرجوانان این روستا درخط مقدم هراز چند گاهی نوای غمناک وجانگداز مادری رادراین مکان بگوش زمانه بلند می کردوچه بسا مادری که تااخر عمرش هم خبری از جنازه مطهرپسرش نیامد همچون شهید پاسدار{ محمد حسنی}واینک مزار شهدای گازار برای همیشه مرکز تلا لوو انوار مثبت برای مردم روستا ور هگذران آن منطقه است. باشد که  شرمند گی ما درروز حشر در مقابل شهیدان کم تر باشد.


90/11/28::: 12:59 ص
نظر()
  
  
پیامهای عمومی ارسال شده
+ اپوزیسیون =یعنی چه